JAMESTOWN, NEW YORK (July 27, 2018) –The 4-H Dairy Show at the Chautauqua County Fair involved 63 4-H youth from Chautauqua County who received ribbons, trophies, halters and other special awards for their efforts showing seven different breeds of dairy cattle. The official judge was Mr. Zackery Welker, from Medina, NY.
The youth, ages 9 to 19, showed their dairy animals in 4-H dairy showmanship and in the judging contest. The showmanship contest involved competing for awards based upon how well the 4-H members presented their dairy animals to the judge. In the judging contest, youth received ribbons, trophies, halters and other awards based upon the judge’s opinion of the animal’s conformation characteristics. This year there was a record number of youth, a total of 14 youth ages 5-8 participating in the showmanship class for DairyBuds. They were not judged for placings, but to gain experience being in the show arena and interacting with the dairy judge.
Congratulations to all of the 4-H dairy exhibitors on their many accomplishments at the 2018 Chautauqua County Fair. In the 4-H Dairy Showmanship contest, LynnDee Nagel, Clymer Eager Beavers was named Grand Champion Dairy Showman; Heidi Moss, Lone Member from Conewango Valley was named Reserve Grand Champion Showman; and Emily Starceski, Sherman Kountry Kids was named Honorable Mention.
to R: Official 4-H dairy judge Zachery Welker; LynnDee Nagel - Grand Champion Dairy Showman; Barb and Tom Sears, award sponsors; Heidi Moss - Reserve Grand Champion Showman; and Emily Starceski - Honorable Mention Showman. The Grand Champion Showman award was presented by longtime 4-H program supporters Barb and Tom Sears in memory of their grandson Jeffrey Beckerink.
Showmanship Results: (1st up through 4th placings)
Upper Senior Division (17 years and older)
1st - Heidi Moss, Lone Member, Conewango Valley
2nd - Cheyanne Wolcott, Lone Member, Mayville
3rd -Dexter Ormond, Lone Member, Kennedy
4th - Joyce Wiltsie, Frewsburg Hayseeds
Senior Division (15 and 16 years old)
1st - LynnDee Nagel, Clymer Eager Beavers
2nd - Emily Starceski, Sherman Kountry Kids
3rd -Chase Crowell, Lone Member, Forestville
4th-Sophia Woodis, Lone Member, Dewittville
Junior Division (12 to 14 years old)
1st -Esther Knappenberger, Lone Member, Westfield
2nd -Cole Nickerson, Clymer Eager Beavers
3rd -Miranda Nickerson, Clymer Eager Beavers
4th -Lily Woodis, Lone Member, Dewittville
Beginners (11 years and under)
1st - Katie King, Cherry Creek Cornhuskers
2nd -Larsen Swan, Lone Member, Sherman
3rd -Logan Swan, Lone Member, Sherman
4th -Kendall Rodgers, Lone Member, South Dayton
Junior Novice Division (dairy exhibitors who have never shown in 4-H, 10 years and under)
1st - Ava Meyer, Lone Member, Springville
2nd -Telaney Walrod, Lone Member, Ripley
3rd-Sandra Ivett, Lone Member, South Dayton
4th-Carlie Ward, Cherry Creek Cornhuskers
Intermediate Novice Division (dairy exhibitors who have never shown in 4-H, over 10 years of age)
1st -Mason Kilmer, Wild Oats
2nd -Josephine Allen, Sherman Kountry Kids
Grand Champion Dairy Showman: LynnDee Nagel, Clymer Eager Beavers
Reserve Grand Champion Showman: Heidi Moss, Lone Member, Conewango Valley
Honorable Mention Showman: Emily Starceski, Sherman Kountry Kids
Elizabeth and Rebecca Ames, Lone Members, Dewittville; Anna and Clara Carlberg, Frewsburg Hayseeds; Laine Carpenter, Frewsburg Hayseeds; Emmersen Faye Crawford, Lone Member, Clymer; Tyler Crowell, Canadaway ; Anastasia Frederes, Lone Member, Falconer; Lance Griswold, Levant Livewires; Isabella Jones, Frewsburg Hayseeds; Isaac Kelley, Lone Member, Forestville; Levi Mierzwa, Lone Member, Forestville; Grady Steward, Lone Member, Kennedy; and Evangeline Woodis, Lone Member, Dewittville.
The results of the dairy judging contest are as follows (1st up through 3rd place blue ribbon winners):
Brown Swiss
1st -Carlie Ward, Cherry Creek Cornhuskers
Holstein
1st -Emily Starceski, Sherman Kountry Kids
2nd -Liam Nickerson, Lone Member, Sherman
3rd -Collin Crawford, Lone Member, Clymer
Jersey
1st - Robert Nagel, Clymer Eager Beavers
2nd - Lily Woodis, Lone Member, Dewittville
Brown Swiss
1st -Sandra Ivett, Lone Member, South Dayton
Guernsey
1st-Rhett Nagel, Clymer Eager Beavers
Holstein
1st - Autumn Gregory, Cherry Creek Cornhuskers
2nd - Sophia Woodis, Lone Member, Dewittville
3rd - Brason Frederes, Lone Member, Falconer
Jersey
1st - Hannah Bratton, Lone Member, South Dayton
2nd - Robert Nagel, Clymer Eager Beavers
3rd - Lily Woodis, Lone Member, Dewittville
Ayrshire
1st - Heidi Moss, Lone Member, Conewango Valley
Brown Swiss
1st - Mason Kilmer, Wild Oats
2nd- Cheyanne Wolcott, Lone Member, Mayville
Guernsey
1st - Robert Nagel, Clymer Eager Beavers
2nd- Emily Starceski, Sherman Kountry Kids
Holstein1st - Liam Nickerson, Lone Member, Sherman
2nd - Chase Crowell, Lone Member, Forestville
3rd - Lily Woodis, Lone Member, Dewittville
Jersey
1st - Cole Nickerson, Clymer Eager Beavers
2nd-LynnDee Nagel, Clymer Eager Beavers
3rd-Jillian Bond, Lone Member, South Dayton
Lineback
1st-Katie King, Cherry Creek Cornhuskers
2nd-Maggie King, Cherry Creek Cornhuskers
3rd-Sara Holthouse, Clymer Eager Beavers
Brown Swiss
1st -Larsen Swan, Lone Member, Sherman
Guernsey
1st - Esther Knappenberger, Lone Member, Westfield
2nd- Larsen Swan, Lone Member, Sherman
Holstein1st -Telaney Walrod, Lone Member, Ripley
2nd - Larsen Swan, Lone Member, Sherman
3rd - Brason Frederes, Lone Member, Falconer
Jersey
1st -Robert Nagel, Clymer Eager Beavers
2nd -Cole Nickerson, Clymer Eager Beavers
3rd -Miranda Nickerson, Clymer Eager Beavers
Lineback1st-Robert Nagel, Clymer Eager Beavers
Milking Shorthorn
1st -Katelyn Miller, Cherry Creek Cornhuskers
2nd- Sara Holthouse, Clymer Eager Beavers
Ayrshire
1st- Zachary Wolcott, Lone Member, Mayville
2nd - Dayne Jantzi, Clymer Eager Beavers
3rd-Joyce Wiltsie, Frewsburg Hayseeds
Brown Swiss
1st- LynnDee Nagel, Clymer Eager Beavers
2nd -Kendall Rodgers, Lone Member, South Dayton
3rd- Heidi Moss, Lone Member, Conewango Valley
Guernsey
1st-Dayne Jantzi, Clymer Eager Beavers
Holstein
1st -Sophia Woodis, Lone Member, Dewittville
2nd -Aden Nickerson, Lone Member, Sherman
3rd -Ava Burridge, Lone Member, Cassadaga
Jersey
1st -Jillian Bond, Lone Member, South Dayton
2nd- Miranda Nickerson, Clymer Eager Beavers
Lineback
1st- Sara Holthouse, Clymer Eager Beavers
Milking Shorthorn
1st- Zachary Wolcott, Lone Member, Mayville
Brown Swiss
1st -Jillian Bond, Lone Member, South Dayton
2nd - Chase Crowell, Lone Member, Forestville
3rd-Heidi Moss, Lone Member, Conewango Valley
Holstein
1st -Brandon Nickerson, Lone Member, Sherman
Jersey
1st -Austin Bratton, Lone Member, South Dayton
2nd- Jasmine Bond, Lone Member, South Dayton
Brown Swiss
1st -Tesika Kilmer, Wild Oats
2nd- Larsen Swan, Lone Member, Sherman
Guernsey
1st -Dayne Jantzi, Clymer Eager Beavers
Jersey
1st -Robert Nagel, Clymer Eager Beavers
2nd-Hannah Bratton, Lone Member, South Dayton
Ayrshire Zachary Wolcott, Lone Member, Mayville
Reserve Brown SwissCarlie Ward, Cherry Creek Cornhuskers
GuernseyRobert Nagel, Clymer Eager Beavers
Reserve GuernseyRhett Nagel, Clymer Eager Beavers
HolsteinAutumn Gregory, Cherry Creek Cornhuskers
Reserve HolsteinLiam Nickerson, Lone Member, Sherman
JerseyRobert Nagel, Clymer Eager Beavers
Reserve JerseyCole Nickerson, Clymer Eager Beavers
LinebackRobert Nagel, Clymer Eager Beavers
Reserve LinebackKatie King,Cherry Creek Cornhuskers
Milking ShorthornZachary Wolcott, Lone Member, Mayville
Reserve Milking ShorthornKatelyn Miller, Cherry Creek Cornhuskers
Guernsey
1st -Esther Knappenberger, Lone Member, Westfield
Holstein
1st-Emily Starceski, Sherman Kountry Kids
2nd- Sophia Woodis, Lone Member, Dewittville
3rd- Aden Nickerson, Lone Member, Sherman
Milking Shorthorn
1st -Katelyn Miller, Cherry Creek Cornhuskers
Brown Swiss
1st -LynnDee Nagel, Clymer Eager Beavers
Guernsey
1st- Esther Knappenberger, Lone Member, Westfield
Holstein
1st -Emily Starceski, Sherman Kountry Kids
Jersey
1st- Jasmine Bond, Lone Member, South Dayton
2nd- Austin Bratton, Lone Member, South Dayton
Holstein
1st -Brandon Nickerson, Lone Member, Sherman
2nd- Emily Starceski, Sherman Kountry Kids
3rd- Ashley Haskins, Wild Oats
Jersey
1st- Jillian Bond, Lone Member, South Dayton
2nd- Cole Nickerson, Clymer Eager Beavers
Milking Shorthorn1st-Zachary Wolcott, Lone Member, Mayville
Brown Swiss
1st-Heidi Moss, Lone Member, Conewango Valley
Holstein
1st - Miranda Nickerson, Clymer Eager Beavers
2nd - Sophia Woodis, Lone Member, Dewittville
Jersey
1st - Robert Nagel, Clymer Eager Beavers
Ayrshire
1st-Dayne Jantzi, Clymer Eager Beavers
Brown Swiss
1st- Heidi Moss, Lone Member, Conewango Valley
2nd- Logan Swan, Lone Member, Sherman
Holstein
1st - Miranda Nickerson, Clymer Eager Beavers
Jersey
1st-Carlie Ward, Cherry Creek Cornhuskers
Milking Shorthorn
1st- Robert Nagel, Clymer Eager Beavers
Five Year Old Cow (in milk)
Jersey
1st-Jasmine Bond, Lone Member, South Dayton
Aged Cow
Holstein
1st - Owen Ward, Cherry Creek Cornhuskers
Dry Aged Cow
Brown Swiss
1st- Heidi Moss, Lone Member, Conewango Valley
Ayrshire Dayne Jantzi, Clymer Eager Beavers
Brown Swiss Heidi Moss, Lone Member, Conewango Valley
Reserve Brown Swiss Logan Swan, Lone Member, Sherman
Guernsey Esther Knappenberger, Lone Member, Westfield
Reserve Guernsey Esther Knappenberger, Lone Member, Westfield
Holstein Miranda Nickerson, Clymer Eager Beavers
Reserve Holstein Emily Starceski, Sherman Kountry Kids
Jersey Robert Nagel, Clymer Eager Beavers
Reserve JerseyJillian Bond, Lone Member, South Dayton
Milking ShorthornRobert Nagel, Clymer Eager Beavers
Reserve Milking Shorthorn Zachary Wolcott, Lone Member, Mayville
1st -Emily Starceski, Sherman Kountry Kids
2nd -Heidi Moss, Lone Member, Conewango Valley
3rd-Sophia Woodis, Lone Member, Dewittville
Produce of Dam
1st - Heidi Moss, Lone Member, Conewango Valley
2nd -Sophia Woodis, Lone Member, Dewittville
3rd- Esther Knappenberger, Lone Member, Westfield
Dam & Daughter
1st -Heidi Moss, Lone Member, Conewango Valley
Ayrshire Dayne Jantzi, Clymer Eager Beavers
Reserve Ayrshire Zachary Wolcott, Lone Member, Mayville
Brown Swiss Heidi Moss, Lone Member, Conewango Valley
Reserve Brown Swiss Logan Swan, Lone Member, Sherman
Guernsey Esther Knappenberger, Lone Member, Westfield
Reserve Guernsey Esther Knappenberger, Lone Member, Westfield
Holstein Miranda Nickerson, Clymer Eager Beavers
Reserve Holstein Emily Starceski, Sherman Kountry Kids
Jersey Robert Nagel, Clymer Eager Beavers
Reserve Jersey Jillian Bond, Lone Member, South Dayton
Lineback Robert Nagel, Clymer Eager Beavers
Reserve Lineback Katie King, Cherry Creek Cornhuskers
Milking Shorthorn Robert Nagel, Clymer Eager Beavers
Reserve Milking Short Horn Zachary Wolcott, Lone Member, Mayville
SUPREME CHAMPION Robert Nagel, Clymer Eager Beavers
RESERVE SUPREME CHAMPION Miranda Nickerson, Clymer Eager Beavers
The following special dairy awards were also presented at the 2018 Chautauqua County Fair:
Ronald C. Brown Memorial Award – Esther Knappenberger, Lone Member, Westfield
Darling Memorial Sportsmanship Award – Emily Starceski, Sherman Kountry Kids
Brooks A. Winton Memorial Awards – Elizabeth Burridge, Lone Member, Cassadaga; Katie King, Cherry Creek Cornhuskers; Ava Meyer, Lone Member, Springville; Owen Ward, Cherry Creek Cornhuskers.
Senior Golden Wheelbarrow Award (Golden Fork) – Hannah Bratton, Lone Member, South Dayton
Junior Golden Wheelbarrow Award (Painted Wheelbarrow) – Trent and Sandra Ivett, Lone Members, South Dayton
Top Individual Herdsmanship Points – Hannah Bratton, Lone Member, South Dayton; Sandra Ivett, Lone Member, South Dayton; Trent Ivett, Lone Member, South Dayton; Dayne Jantzi, Clymer Eager Beavers; Katie King, Cherry Creek Cornhuskers; Maggie King, Cherry Creek Cornhuskers; Esther Knappenberger, Lone Member, Westfield; Katelyn Miller, Cherry Creek Cornhuskers; Miranda Nickerson, Clymer Eager Beavers; Jacob Sears, Lone Member, Falconer; Emily Starceski, Sherman Kountry Kids; and Kendall Rodgers, Lone Member, South Dayton.
Open Class Barn Herdsmanship Award – Brandon Nickerson, Lone Member, Sherman
Large Club Herdsmanship Award –Cherry Creek Cornhuskers
Small Club Herdsmanship Award – Sherman Kountry Kids
Most Enthusiastic First Year 4-H Dairy Members –Telaney Walrod, Lone Member, Ripley
Most Enthusiastic 4-H Dairy Exhibitor – Dayne Jantzi, Clymer Eager Beavers
A special thank you to the many families and agribusinesses that made financial donations to the 4-H Dairy Project to help fund the trophies, medals, halters and other awards for the 4-H dairy youth at the 2018 Chautauqua County Fair. These donations will also be used throughout the 4-H year to assist with educational programs for the 4-H dairy youth.
The 4-H Youth Development Program is one of many programs offered by Cornell Cooperative Extension of Chautauqua County (CCE-Chautauqua). CCE-Chautauqua is a community based educational organization, affiliated with Cornell University, Chautauqua County Government, the NYS SUNY system, and the federal government through the United States Department of Agriculture’s National Institute of Food and Agriculture. For more information, call 716-664-9502 or visit our website at www.cce.cornell.edu/chautauqua. Cornell University Cooperative Extension provides equal program and employment opportunities.
L to R: Official 4-H dairy judge Zachery Welker; LynnDee Nagel - Grand Champion Dairy Showman; Barb and Tom Sears, award sponsors; Heidi Moss - Reserve Grand Champion Showman; and Emily Starceski - Honorable Mention Showman. The Grand Champion Showman award was presented by longtime 4-H program supporters Barb and Tom Sears in memory of their grandson Jeffrey Beckerink.
A total of 14 youth ages 5-8, known as DairyBuds, participated in the Chautauqua County Fair with their dairy calves. Each youth received a trophy, ribbon and DairyBud T-shirt for their efforts and smiles!
Emily Reynolds
Executive Director
eck47@cornell.edu
716-664-9502 ext. 201
Last updated July 26, 2019